Wygrać życie już na początku
SP ZOZ Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie zorganizował wyjątkowe wydarzenie profilaktyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i 3 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Wieruszowie. Ośrodek od wielu lat realizuje zajęcia profilaktyki uzależnień, jednak tym razem zaprosił Panię Grażynę Groszek oraz Pana Andrzeja Piaseckiego, aby w dniach od 21 do 23 lutego, zrealizowali w w/w szkołach swój autorski program profilaktyczny o charakterze spotkań warsztatowych. Swoją wiedzę i umiejętności prowadzący czerpią z wieloletniego doświadczenia pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą.
Poprzez innowacyjną i nowoczesną formę warsztatową prowadzący uczyli młodych ludzi zachowań zapobiegających wkroczeniu przez nich na drogę uzależnień, zachowań niebezpiecznych, agresywnych i aspołecznych.
Celem warsztatów było uświadomienie młodemu człowiekowi, iż nikt nie jest w stanie przezwyciężyć trujących, obezwładniających i pozbawiających możliwości przeżycia skutków spożywania używek, takich jak alkohol, narkotyki, dopalacze.
Zajęcia prowadzone był w taki sposób, aby młody człowiek całkowicie sam bez żadnej pomocy osób trzecich, sprawdził własne możliwości, kiedy jego organizm zachowuje się jakby był pod wpływem dopalaczy lub innych środków odurzających. Podczas warsztatów każdy uczestnik mógł odczuć na własnej skórze co osoby będące pod wpływem alkoholu i narkotyków doświadczają. Wykorzystano do tego specjalne okulary, które dają wizualne wrażenie bycia pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Uczestnicy przypominali sobie wcześniejszą wiedzę uzyskaną na temat możliwości uzależnienia i niebezpieczeństw z tym związanych, utrwalali wiedze z zakresu możliwych sytuacji związanych z uzależnieniami i profilaktyką takich zachowań. Nawiązywali relacje wewnątrz grupowe, uczyli się współdziałania, uzyskali nowe umiejętności. Osobiste zaangażowanie oraz wykorzystanie potencjału grupy rozwija w młodych ludziach poczucie współodpowiedzialności i sprawczości własnych działań – elementy konieczne do prawidłowego funkcjonowania społecznego.
Sposób prowadzenia powyższych warsztatów ukazuje faktyczne działania profilaktyczne zmuszające do refleksji umysły młodych ludzi, którzy uczą się odróżniać dobro od zła i nie poddawać się schematom oraz namowom nieodpowiedzialnych osób. Przez taką postawę dają sobie szansę wygrać życie, już na początku życia.
Zajęcia przeprowadzone były w dwóch godzinach lekcyjnych odrębnie dla uczniów 5,6,7 i 8 klas. Warsztaty te były w całości sfinansowane przez Gminę Wieruszów.