Centrum Pomocy Psychologicznej dla Osób z Problemem Przemocy w Rodzinie
Dom rodzinny postrzegany jest jako miejsce bezpieczne, będące schronieniem przed całym złem zewnętrznego świata. Jednak dla wielu ludzi stanowi on miejsce poniżenia i cierpienia. Dzieje się tak wtedy, gdy doświadczają oni przemocy w rodzinie.
Przemoc w rodzinie jest działaniem lub zaniechaniem dokonywanym w ramach rodziny przez jednego z jej członków przeciwko pozostałym. Przemocy fizycznej zawsze towarzyszy przemoc psychiczna. Przemoc psychiczna może jednak występować bez udziału przemocy fizycznej. Charakterystyczne dla przemocy domowej jest wykorzystanie siły w sposób krzywdzący dla innych członków rodziny. Osoby doświadczające przemocy odczuwają lęk, bezsilność i przygnębienie. Ich ciało i psychika doznają ostrych urazów i podlegają długotrwałemu procesowi niszczącego stresu i zagrożenia.
Kodeks karny zabrania znęcać się nad członkami rodziny i przewiduje za to stosowne kary. Pomaganie ofiarom przemocy powinno jednak wykraczać poza obszar wymiaru sprawiedliwości. Potrzebne są miejsca i ludzie, dzięki którym Osoby doświadczające przemocy uzyskają wsparcie emocjonalne, a także pomoc w dochodzeniu swych praw na drodze formalnej. Potrzebne są miejsca, w których Osoby doświadczające przemocy otrzymają pomoc prawną, a także wsparcie socjalne. Potrzebne są też miejsca, w których dzięki pomocy psychologicznej Osoby doświadczające przemocy będą mogły zaleczyć swe rany psychiczne i podjąć pracę nad zmianą swego życia i umocnieniem siebie. Niektóre osoby potrzebują systematycznej i profesjonalnej psychoterapii, w szczególności wtedy gdy przemoc, która spotkała ich w dorosłym życiu, była poprzedzona raniącymi doświadczeniami w dzieciństwie. Wobec tego …
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
„Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie”
podjął akcję
poprzez
CENTRUM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ
DLA OSÓB Z PROBLEMEM PRZEMOCY W RODZINIE
OSOBY DOŚWIADCZAJĄCE PRZEMOCY będą mogły uzyskać wsparcie w formie indywidualnych sesji terapeutycznych ukierunkowanych na złagodzenie psychologicznych skutków przemocy w rodzinie. Cele szczegółowe spotkań obejmują:
- Zrozumienie specyfiki własnego funkcjonowania w kontekście doświadczanej przemocy poprzez zwiększenie świadomości w celu lepszego rozeznania we własnej sytuacji jako „ofiary przemocy” oraz zapoznanie się z definicją przemocy domowej, jej rodzajami i mechanizmami.
- Praca nad zmianą w ofiarach przemocy ich statusu: „ofiary” na status: „ocalonego” – osoby, która mimo doznanej traumy, jest w stanie żyć, dbać o siebie i swoje potrzeby, jak również swoich najbliższych, pracować, realizować swoje dążenia i marzenia –stanowić o sobie.
- Budowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości – nastawione między innymi na: rozwijanie umiejętności dbania i troski o samego siebie, pozytywnego myślenia o sobie, dobrej autoprezentacji, nauce stanowczego argumentowania swoich racji, konstruktywnego wyrażania i przyjmowania krytyki, umiejętności odmawiania, wyznaczania bezpiecznych granic w kontaktach z innymi.
- Budowania i rozwoju potencjału kobiecości skierowanych do kobiet po doświadczeniach przemocy, pomoc w budowaniu swojego wizerunku, poszukiwanie z nimi własnego stylu, uświadomienie ich potrzeb, a też znaczenia bycia kobietą.
- Nabycie i wzmocnienie umiejętności prawidłowego reagowania w sytuacjach zaburzeń równowagi w rodzinie, poprzez poznanie mechanizmów powstawania sytuacji kryzysowej oraz zdobycie umiejętności wychodzenia z kryzysu i radzenia sobie w sytuacji kryzysowej.
- Wspieranie emocjonalne rodziców w ich pracy nad relacją ze swoimi dziećmi, będącymi świadkami przemocy poprzez uczenie konstruktywnych zachowań rodzicielskich niwelujących destrukcyjne skutki psychologiczne dzieci. Kierowanie w razie potrzeby do specjalistycznych ośrodków wsparcia dzieci.
- Zwiększenie świadomości praw osobistych i zdobycie umiejętności niezbędnych do korzystania z nich, poprzez nabycie umiejętności korzystania z instytucjonalnych form wsparcia i pomocy.
- Prowadzenie porad lekarza psychiatry dotyczących diagnozowania stanu psychicznego i fizycznego osób po doświadczeniach przemocy w rodzinie, udzielenie wsparcia psychologicznego (np. jak rozwiązywać problemy wynikające z objawów depresyjnych czy lękowych), farmakologicznego, w razie konieczności kierowania
na badania specjalistyczne.
Najtrudniejszy jest pierwszy krok, aby sobie pomóc, dlatego …
PAMIĘTAJ:
– Masz prawo szukać pomocy dla siebie i swoich bliskich,
– Masz prawo się bronić,
– Masz obowiązek bronić własne dzieci,
– Masz prawo dbać o siebie i swoich bliskich,
– Masz prawo do zmiany swojego dotychczasowego życia.
Centrum Pomocy Psychologicznej dla Osób z Problemem Przemocy w Rodzinie oferuje również wsparcie OSOBOM STOSUJĄCYM PRZEMOC. Indywidualne sesje terapeutyczne przeznaczone są dla osób, które:
- zauważyły u siebie problemy z radzeniem sobie ze złością i/lub agresją;
- nie potrafią radzić sobie z napięciem bez agresji;
- stosowali przemoc i są w kryzysie spowodowanym odejściem partnerki/partnera;
- zostali skierowani/zmotywowani do udziału w zajęciach przez członków zespołu interdyscyplinarnego, przez terapeutę, kuratora, pracownika socjalnego, dzielnicowego.
Spotkania odbywają się w atmosferze wzajemnego szacunku i dyskrecji oraz dają możliwość:
- zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie konstruktywnego rozwiązywania problemów/konfliktów w rodzinie
- pozwala nauczyć się technik zapobiegających wybuchom złości i agresji
- dowiedzieć się jak konstruktywnie radzić sobie ze stresem
- poznać wpływ doświadczeń z rodziny pochodzenia na aktualne życie
- zdobyć i poszerzyć wiedzę na temat mechanizmów powstawania przemocy
w rodzinie.
Realizacja Centrum Pomocy Psychologicznej dla Osób z Problemem Przemocy w Rodzinie finansowana jest przez Gminę Wieruszów, więc korzystanie ze wsparcia jest BEZPŁATNE.
Pomagając sobie pomagasz całej rodzinie!